Arjano Navi Team - Rzeszów

Geocaching - nasza nowa zabawa z GPS


Opencaching PL - Statystyka dla Arjano                           Opencaching PL - Statystyka dla polik_21

logo1


0


- Co to takiego geocaching, czyli trochę wyjaśnień

Geocaching (gr. geo - Ziemia, ang. cache - schowek, skrzynka) - to zabawa wymyślona przez użytkowników nawigacji satelitarnej z systemem GPS, która polega na ukrywaniu w przygotowanych pojemnikach (skrzynkach) fantów ("skarbów"). Skrzynki zakłada się w precyzyjnie wybranych miejscach (lokalizacjach). Informacje o miejscu schowania skrzynki publikowane są na łamach różnych serwisów internetowych dedykowanych tej zabawie (np. geocaching.com, opencaching.pl). Oprócz danych dotyczących lokalizacji (współrzędne geograficzne) podaje się dodatkowe informacje ułatwiające znalezienie skrzynki, informację o ew. zagrożeniach czyhających na poszukiwaczy, dostępności skrzynki dla osób szukających w towarzystwie dzieci czy wiadomości dotyczące obszaru na którym jest schowana. Ważne są wskazówki dot. miejsc wartych obejrzenia w okolicy schowania skrzynki.

Ideą zabawy jest zachęcenie uczestników do poszukiwań, a przy okazji do odwiedzenia miejsca schowania skrzynki. Miejsca te wybrane przez chowających są często mało znanymi i rzadko odwiedzanymi lokalizacjami, które jednak zasługują na promocję i poznanie. Część z nich jest trudno dostępnych, leży na uboczu, inne znajdują się w okolicy znanych zabytków, ciekawych miejsc ze względu na swoją historię, widokowe położenie czy związaną z nimi tajemnicę. Sporo skrzynek ukrytych jest w centrach miast i miasteczek, na szlakach górskich, na brzegach jezior, morza czy w innych charakterystycznych punktach. Poszukiwacze dysponując urządzeniami z GPS i znając współrzędne geograficzne miejsca ukrycia skrzynki próbują skrzynkę odnaleźć. Wiele skrzynek da się znaleźć i bez urządzenia z GPS. Wystarczy w serwisach typu Google Maps, Zumi, Gogle Earth odnaleźć na mapie miejsce ukrycia oraz doczytać dodatkowe informacje, które często wystarczają do odnalezienia skrzynki. Znalazca w nagrodę zabiera jeden z ukrytych w pojemniku prezentów, fantów, gadżetów w zamian zostawiając inny, równie atrakcyjny przedmiot. Obowiązuje zasada: "zawsze włóż do skrzynki przedmiot co najmiej tak wartościowy jak ten, który wybrałeś ze skrzynki dla siebie". Oczywiście możesz nic ze skrzynki nie brać podnosząc jej wartość dla kolejnych poszukiwaczy.

Odkrywca skrzynki wpisuje swój nick, datę odnalezienia oraz co zabrał a co włożył do skrzynki, do dziennika skrzynki. Skrzynkami mogą być różnego rodzaju i wielkości pojemniki. Muszą jednak spełniać jeden wymóg - być wodoodporne. Skarbami mogą być dowolne przedmioty, wszystko zależy od pomysłowości zakładającego skrzynkę a później jej odkrywców. Do skrzynek nie wkłada się raczej baterii, żywności, która może się zepsuć podczas długiego czekania na odkrywcę, źle widziane są też wszelkiego rodzaju śmieci (kapsle, papierki, zużyte bilety). Odnalezioną skrzynkę należy pozostawić w stanie, w jakim sam chciałbyś ją odkryć, warto skrzynkę osuszyć, gdy zawilgotniała, oczyścić, wymienić worki zabezpieczające i koniecznie dobrze zamaskować w tym samym miejscu znalezienia.

Aby być prawdziwym odkrywcą należy zaopatrzyć się niezbędny sprzęt: rękawiczki, łopatkę (saperkę), kłujkę, plecak z workami foliowymi, gumkami recepturkami i innymi materiałami przydatnymi do przeserwisowania uszkodzonej skrzynki, gumiaki, ciepłe ubranie, ubranie przeciwdeszczowe, latarki, mapy papierowe, przedmioty na wymianę "skarbów", ołówek, długopis oraz wydrukowany opis skrzynki z serwisu internetowego, dzięki wskazówkom którego odnalezienie skarbu może być nieco łatwiejsze. A po kilku odnalezieniach skrzynek może przyjdzie pora, że i Wy ukryjecie swoją własną i sprawicie nieco uciechy innym poszukiwaczom...

7


- Początek zabawy, czyli skąd pomysł?

System GPS początkowo został zaprojektowany do zastosowań wojskowych i by uniemożliwić dokładne odczytanie pozycji przez cywilów (a może terroryści), sygnał ten był celowo zakłócany. Dokładność cywilnego zastosowania nie była większa niż 100 metrów. 1 maja 2000 r. prezydent USA Bill Clinton udostępnił niezniekształcony sygnał wszystkim użytkownikom systemu GPS, przez co możliwe zostało osiągnięcie dokładności większej niż 10 m. Dwa dni później, 3 maja 2000 r. Dave Ulmer dla uczczenia tego wydarzenia, zaproponował rozpoczęcie gry, polegającej na chowaniu "skarbu" a następnie podaniu jego lokalizacji do publicznej wiadomości. Jeszcze tego samego dnia pierwsza skrzynka została ukryta.

Do Polski zabawa dotarła nieco później - najstarsza, ciągle istniejąca skrzynka w Polsce została zarejestrowana 17 sierpnia 2002 r.

2


- Co to są koordynaty, czyli współrzędne geograficzne?

Współrzędne geograficzne to nic innego jak szerokość i długość geograficzna podane w stopniach, minutach i sekundach kątowych. Długość geograficzna to współrzędna określająca kąt zawarty między płaszczyzną południka zerowego ("prawie" południka Greenwich), a płaszczyzną południka przechodzącego przez dany punkt na powierzchni Ziemi. Szerokość geograficzna to współrzędna określająca kąt pomiędzy lokalną osią pionu a płaszczyzną równika. Początkiem układu współrzędnych geograficznych jest przecięcie się południka zerowego z równikiem, znajdujące się na południowy zachód od wybrzeży Afryki, w rejonie Zatoki Gwinejskiej.

Dla Polski i Europy leżących na półkuli północnej określamy więc zawsze szerokość geograficzną północną (N), zaś długość geograficzną wschodnią (E) dla Europy leżącej na wschód od południka zerowego (półkula wschodnia) i długość geograficzną zachodnią (W) dla Europy leżącej na zachód od południka zerowego (półkula zachodnia). Wszystkie punkty położone na tym samym południku mają tę samą długość geograficzną. Linie na kuli ziemskiej o tej samej szerokości geograficznej na całej swojej długości to równoleżniki. Jeden stopień ( ° ) to 60 minut ( ' ), a jedna minuta to 60 sekund ( " ).

3


- Co to jest GPS, czyli jak określa się pozycję?

GPS (ang. Global Positioning System) to system nawigacji satelitarnej obejmujący całą kulę ziemską. Jego działanie polega na pomiarze czasu dotarcia sygnału radiowego z satelitów do odbiornika. Znając prędkość fali elektromagnetycznej można obliczyć odległość odbiornika od satelitów. Dzięki znajomości położenia satelitów, odbiornik oblicza pozycję geograficzną w układzie WGS-84, a także aktualny czas GPS z dokładnością do jednej milionowej sekundy.

System GPS składa się z nastepujacych elementów: kilkudziesięciu satelitów okrążających Ziemię na sześciu orbitach kołowych o promieniu ok. 20200 km. Ich płaszczyzna orbit nachylona jest w stosunku do płaszczyzny równika pod kątem 55 stopni. Czas obiegu satelity wokół Ziemi wynosi ok. 11 godzin i 55 minut, systemu nadzoru składającego się z Głównej Stacji Nadzorującej znajdującej się Bazie Sił Powietrznych Falcon w Colorado Springs i stacji monitorujących na Hawajach, atolu Kwajalein na Wyspach Marshalla, wyspie Diego Garcia w archipelagu Czagos i na Wyspie Wniebowstąpienia oraz końcowych użytkowników posiadających różnorodne odbiorniki, umożliwiające odbiór sygnałów pochodzących z satelitów oraz ich przetwarzanie. System GPS jest utrzymywany i zarządzany przez Departament Obrony USA. Korzystać z jego usług może każdy - wystarczy tylko posiadać odpowiedni odbiornik GPS. System GPS jest darmowy.

4


- Południk zerowy a południk Greenwich, czyli "prawie" robi dużą różnicę

Południk zerowy - południk, który od 1984 r. określony jest przez Ministerstwo Obrony Stanów Zjednoczonych na podstawie globalnej geodezyjnej siatki geograficznej WGS84. Południk ten zastąpił dotychczasowy Południk Greenwich, przebiegający przez obserwatorium astronomiczne w dzielnicy Greenwich w Londynie, który był obowiązującym południkiem zerowym w latach 1884-1984. Ale dlaczego? W związku z rozwojem techniki satelitarnej Ministerstwo Obrony USA opracowało dokładniejszą siatkę geograficzną, wzorowaną na jeszcze dokładniejszym modelu Ziemi. Projekt nosił nazwę WGS (World Geodetic System) i w 1984 roku zdecydowano o zastąpieniu dotychczasowej siatki geograficznej siatką WGS84. Z założenia miała ona doprecyzować, ale nie zmienić, dotychczasową siatkę geograficzną. Nie uniknięto jednak przesunięć południków, w tym zmiany położenia południka zerowego, który znajduje się teraz ok. 102 metry na wschód od swojego poprzednika.

Duma Brytyjczyków nie pozwala na oficjalną akceptację faktu przesunięcia południka zerowego. Południk zerowy nadal przechodzi przez park Greenwich, jednak już nie przechodzi przez historyczne obserwatorium astronomiczne. Poprzedni południk zerowy jest nadal nakreślony na dziedzińcu obserwatorium Greenwich, chociaż stracił swoje znaczenie pomiarowe ponad 25 lat temu. Swoją magią podziału globu na półkulę wschodnią i zachodnią przyciąga nadal tysiące turystów, wśród których większość nie orientuje się zupełnie w przeprowadzonych zmianach.

5


- To jakie współrzędne ma np. Rzeszów?

Rzeszów: szerokość geograficzna: 50° 03' N, długość geograficzna: 22° 00' E

6


- Gdzie można znaleźć dodatkowe informacje na temat geocachingu?

Jest wiele serwisów, zacznij tu: http://wiki.opencaching.pl/index.php, a potem zapraszam na:
http://opencaching.pl
http://forum.opencaching.pl
http://www.geocaching.angielski.co.uk
http://www.4x4poland.com/geocache6.htm
http://www.geocaching.com
http://www.terracaching.com
http://geocaching.gpsgames.org/cgi-bin/ge.pl
http://www.navicache.com

1


Napisz komentarz do zabawypowrót do strony głównej
Napisz do nas
Autor strony: Radosław Mikuła